Naujienos

Diabetas - statistiką pakeisti galima. Rūpinkis savimi – dalyvauk sveikatos stiprinimo programoje!

2020-11-17

Diabetas - statistiką pakeisti galima. Rūpinkis savimi – dalyvauk sveikatos stiprinimo programoje!

Cukrinis diabetas – opi visuomenės problema, nes kasmet daugėja sergančiųjų šia liga. Nuo 1991 metų lapkričio 14-ąją minima Pasaulinė diabeto diena. Cukriniu diabetu (CD) pasaulyje serga 425 milijonai žmonių – 1 iš 11 planetos gyventojų, ir vienas iš dviejų nežino, kad serga, nes liga lieka nediagnozuota. Pasaulinės diabeto dienos simboliu tapo mėlynas diabeto ratas, kuris žymi vienybę, simbolizuoja gyvybę ir sveikatą. Mėlyna spalva atspindi dangų, po kuriuo gyvena visos pasaulio tautos. Mėlynas ratas reiškia, kad pasaulinė diabeto bendruomenė turi vienytis kovoje su diabetu.

Kas tai yra cukrinis diabetas?

Cukrinis diabetas yra sunki, lėtinė, gyvybei grėsminga liga, kuria susergama, sutrikus medžiagų apykaitai dėl insulino stokos ar jo neveiklumo. Insulinas yra kasos hormonas, padedantis kraujo angliavandeniui gliukozei patekti į ląsteles ir jas aprūpinti energija. Trūkstant insulino ar jam neveikiant, gliukozė kaupiasi kraujyje, o organizmo ląstelės badauja.

Cukrinis diabetas – klastinga liga, nes susirgusieji gana ilgai nejaučia jokių simptomų. Dažnai žmonėms nieko neskau¬da, nors organizme jau vystosi ir liga, ir jos kompli¬kacijos – akių, inkstų, kraujagyslių, nervų pažeidi¬mai. Cukrinio diabeto rizikos faktorių yra gana daug (nutukimas, netinkama mityba, nesaikingas alkoholio vartojimas, rūkymas), tačiau ligą sukelia ne vienas kuris nors, bet įvairūs jų deriniai.

Atkreipkite dėmesį į šiuos simptomus:

 Dažnas šlapinimasis (ypač naktimis)

 Blogai gyjančios žaizdos

 Odos niežėjimas

 Pūlingos infekcijos

 Bendras nuovargis, silpnumas

 Troškulys, burnos džiūvimas

 Prakaitavimas

 Aukštas kraujo spaudimas

 Alkis

 Kūno masės mažėjimas

 Regėjimo sutrikimai

 Dažnos šlapimo takų infekcijos.

Tiek pirmojo, tiek antrojo tipo diabeto atvejais ląstelės negauna joms būtino gliukozės kiekio ir žmogaus organizmas praneša apie tai tokiais simptomais. Kadangi antrojo tipo diabetas vystosi palaipsniui, juo sergantys žmonės dažnai to nė nežino. Todėl cukraus kiekis kraujyje gali viršyti normalų net keletą metų, kol pagaliau bus diagnozuotas diabetas.

Jeigu pastebėjote nors vieną išvardytų simptomų, būtinai pasikonsultuokite su savo šeimos gydytoju, kuris jums paskirs tyrimus. Savalaikė diagnostika lemia geresnę ligos kontrolę. Kuo anksčiau pradedamas cukrinio diabeto gydymas, tuo mažesnė yra komplikacijų rizika. Pavėlavus gali kilti gerokai daugiau problemų dėl cukrinio diabeto komplikacijų – kraujagyslių, periferinės bei autonominės nervų sistemos pakenkimo.

Cukrinį diabetą gali sukelti daugybė priežasčių, tačiau pagrindinės jų – paveldimumas, infekcijos bei netinkama mityba. Rizikos grupei priklausantys asmenys turi nuolat profilaktiškai tikrintis, kadangi laiku diagnozavus ir pradėjus cukrinio diabeto gydymą, galima užkirsti kelią komplikacijoms atsirasti.

Kaip pakeisti šios ligos statistiką?

Tereikia pakeisti požiūrį, pradėti daugiau judėti, sveikiau maitintis, valdyti stresą. Cukrinio diabeto sėkmingą gydymą labiausiai lemia paties žmogaus pastangos. Prof. dr. V. Gudžinskienės nuomone, „pacientų mokymas yra neatsiejama dalis ligos gydyme, tačiau ne mažiau svarbus paciento aktyvus dalyvavimas“. Įrodyta, kad šios ligos galima išvengti ar atitolinti pradžią, keičiant gyvenimo būdą – mitybą, didinant fizinį aktyvumą.

Tauragės visuomenės sveikatos biuras kviečia dalyvauti sveikatos stiprinimo programoje, skirtoje širdies ligų bei cukrinio diabeto profilaktikai. Programa vykdoma, siekiant supažindinti su šių ligų rizikos veiksniais, sveikos gyvensenos principais bei motyvuoti pokyčiams.

Kodėl verta dalyvauti programoje?

1. Individualios konsultacijos metu aptarsime gyvensenos rizikos veiksnių įtaką ligų išsivystymui. Kiekvienas dalyvis galės išsitirti kūno masės analizatoriumi programos pradžioje ir jai pasibaigus.

2. Šeimos gydytojo paskaitos metu sužinosite apie pagrindinių rizikos veiksnių įtaką sveikatai, galėsite konsultuotis indivudualiai.

3. Seminaro-diskusijos apie mitybą metu aptarsime mitybos įpročius, maisto pasirinkimo galimybes, sveiko maisto paruošimo naujoves.

4. Psichologas pamokys atsipalaidavimo pratimų, individualių darbo ir poilsio planų sudarymo principų.

5. Fizinio aktyvumo užsiėmimo metu suteiksime žinių apie fizinio aktyvumo reikšmę cukrinio diabeto profilaktikai, mokysime bazinių mankštos pratimų.

Rūpintis savo sveikata turime patys. Pakeisti statistiką į gerąją pusę galime, nes cukrinis diabetas yra išvengiamas ar/ir suvaldomas. Racionali mityba, kūno masės normalizavimas, fizinis aktyvumas – svarbiausi cukrinio diabeto profilaktikos veiksniai.

Norintys sužinoti daugiau apie Sveikatos stiprinimo programą, kreipkitės į Tauragės r. sav. visuomenės sveikatos biurą (Prezidento g. 7, Tauragė) arba skambinkite tel. 8 683 06 188.

Parengė Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro sveikatos stiprinimo specialistė Silva Pėčienė