Naujienos

ĮVAIRUMAS, SAIKINGUMAS IR SUBALANSUOTUMAS – 3 SVEIKOS MITYBOS PRINCIPAI

2020-04-20

Dažnam kyla klausimas, kas yra sveika mityba? Ar tai tik daržovių ir vaisių valgymas? Galbūt savotiškas badavimas ir savęs ribojimas? Tiesą sakant – ne. Sveika mityba - tai pasirūpinimas savimi, savo sveikata, kuomet maitiniesi įvairiai, subalansuotai ir, visų svarbiausia, saikingai. Tai yra trys pagrindiniai sveikos mitybos principai, kuriais turime vadovautis, formuodami savo maitinimosi įpročius.

Suformuoti sveikatai palankius įpročius reikia laiko ir kantrybės. Nuo ko reikėtų pradėti? Jeigu į kavą dedate du šaukštelius cukraus ir užkandžiui pasirenkate saldumyną, tuomet pirmiausia atsisakykite saldumyno arba valgykite jo mažiau. Po kiek laiko, kuomet nejausite noro užkandžiauti saldžiai, sumažinkite dedamo cukraus kiekį, iki pusantro šaukštelio. Ir vėl, kuomet pajausite, jog pripratote prie tokio kavos saldumo – palaipsniui toliau mažinkite dedamo cukraus kiekį. Galbūt atrodo labai nuobodus ir ilgas procesas, tačiau užtikrinantis, jog negrįšite prie savo senų mitybos įpročių.

Taip pat labai reikšmingas maitinimosi režimas. Valgykite reguliariai, kas 3–4 valandas, panašiu laiku. Pusryčiai turėtų būti valgomi per dvi valandas nuo atsikėlimo, o vakarienė – likus daugiau nei trims valandoms iki miego. Jei iš ryto jaučiate stiprų silpnumą ir/ar alkio jausmą, galite lengvai užkąsti (pav., išgerti stiklinę kefyro) likus valandai iki miego. Siekdami pastebėti daromas maitinimosi klaidas veskite maitinimosi dienoraštį, kuriame pavalgę rašykite, ką ir kiek valgėte, kaip jaučiatės pasisotinęs ir kokiomis aplinkybėmis valgėte – tai buvo emocinis ar fizinis valgymas, ar tuo metu buvote užsiėmęs kita papildoma veikla. Po savaitės radę priežastis galėsite pradėti po truputį keisti savo maitinimosi įpročius geresnės savijautos link. Visų svarbiausia - sąmoningai rinktis maistą ir sąmoningai valgyti.

Kaip turi atrodyti maisto pasirinkimas lėkštėje? Lėkštėje turi būti maisto produktų iš visų trijų maistinių medžiagų grupių: angliavandenių, baltymų ir riebalų. Pilno grūdo produktai (duona, mažai apdorotos košės, makaronai) turi sudaryti ketvirtadalį porcijos, daržovės ir vaisiai – pusę porcijos. Taip pat ketvirtadalį porcijos sudaro baltyminiai produktai (mėsa, paukštiena, žuvis, pieno produktai). Be abejo, svarbu nepamiršti į racioną įtraukti ir augalinės kilmės riebalų (riešutai, avokadai, alyvuogės, augaliniai aliejai). Tokia maisto pasirinkimo lėkštė užtikrins visus organizmo poreikius.

Siekiant geros sveikatos ir savijautos sveikos mitybos nepakanka. Reikia įtraukti fizinį aktyvumą, tai gali būti vaikščiojimas, mankštos ir kitos veiklos. Be to, psichinė sveikata yra sudedamoji sveikatos dalis, todėl turime pasirūpinti savo minčių bei emocijų higiena, streso valdymu, kokybišku miegu ir poilsiu. Sveikata priklauso ir nuo to, ar žmogus turi žalingų įpročių. Visi sveikatos komponentai yra svarbūs, todėl rūpinkimės ir mylėkime save!

Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, dietistė Ieva Drochnerytė