Naujienos

Lapkričio 14-oji - Pasaulinė diabeto diena

2020-11-14

Lapkričio 14-oji - Pasaulinė diabeto diena, kurios tikslas – didinti supratimą apie šią klastingą ligą. Kas yra diabetas? Tai lėtinė medžiagų apykaitos liga, kuria susergama dėl nepakankamos insulino gamybos kasoje arba sutrikusio jo veikimo audiniuose. Insulinas yra kasos gaminamas hormonas, kurio reikia, kad kraujo gliukozė patektų į ląsteles ir būtų paversta energija

Cukrinio diabeto klasifikacija:

I tipo diabetas. Dažniausiai serga vaikai ir paaugliai. Šiuo atveju kasos beta ląstelės negamina pakankamai insulino, todėl kasdien reikia šio preparato injekcijų, kruopščiai sekant gliukozės kiekį kraujuje.

II tipo diabetas yra dažnesnė šios ligos forma. Juo serga suaugę ar vyresnio amžiaus žmonės, neretai per daug sveriantys.

 

Cukrinio diabeto požymiai

I tipo cukrinio diabeto pradžia paprastai yra staigi ir netikėta. Jai būdingi šie simptomai:

• padažnėjęs šlapinimasis,

• nenormalus troškulys,

• burnos džiūvimas,

• kojų tirpimas,

• nuolatinis nuovargis,

• alkio jausmas,

• staigus svorio kritimas,

• pablogėjęs regėjimas,

• pasikartojantys infekciniai susirgimai.

II tipo cukrinis diabetas paprastai pasireiškia ne iš karto, todėl jį diagnozuoti sunkiau. Požymiai yra kaip ir I tipo, tik silpniau juntami. Žmonės, sergantys II tipo diabetu, dažnai nekreipia dėmesio į ankstyvus ligos simptomus, nesitikrina, todėl ji diagnozuojama per vėlai.

Cukrinis diabetas yra kol kas neišgydoma, bet valdoma liga. Ligą laiku diagnozavus, gydant medikamentais (insulinu, tabletėmis ar kombinuotu gydymu) ir gerą medicininę priežiūrą derinant su sveika gyvensena, sergantieji gali būti darbingi ir išvengti komplikacijų.

Dieta – vienas svarbiausių dalykų gydant cukrinį diabetą. Valgyti reikia maždaug tuo pačiu laiku, paskirstant maistą 5–6 kartus per dieną. Būtina vengti gryno cukraus turinčių produktų (cukraus, sirupo, uogienių, saldainių, pyragaičių, saldžių gėrimų, tortų). Galima naudoti dirbtinius saldiklius. Valgyti mažiau riebalų, ypač gyvulinės kilmės.

Tinkamas fizinis aktyvumas taip pat labai svarbus šios ligos gydymo veiksnys. Fiziškai dirbdami raumenys sudegina didelį kiekį gliukozės ir padidina raumenų ląstelių jautrumą insulinui.

Yra dalykų, kurių negalime pakeisti - tai genetika ir amžius. Kiti rizikos veiksniai (antsvoris, pilvinis nutukimas, pasyvus gyvenimo būdas, mitybos įpročiai ir rūkymas) priklauso nuo mūsų. Sveikas gyvenimo būdo pasirinkimas gali padėti išvengti II tipo diabeto atsiradimo. Mokymas – svarbi sudėtinė cukrinio diabeto prevencijos bei gydymo dalis, nes tik gerai žinant savo ligos ypatumus galima pasiekti rezultatų.

Parengė visuomenės sveikatos specialistė J. Marozienė.