Naujienos

Mergaitėms – nemokami skiepai nuo žmogaus papilomos viruso

2016-09-08

Tauragės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro specialistai primena, jog nuo 2016 m. rugsėjo 1 d. įsigalioja naujasis LR vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorius (https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/a132e1d0136111e58569be21ff080a8c), pagal kurį valstybės lėšomis bus skiepijamos mergaitės, siekiant apsaugoti jas nuo žmogaus papilomos viruso (toliau – ŽPV) sukeliamų infekcijų. Nuo 2016 m. rugsėjo 1 d. skiepijamos 11 m. mergaitės (toms, kurioms įsakymo įsigaliojimo dieną yra 11 metų arba 11 metų sukaks vėliau).

Į nacionalinius vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorius mergaičių skiepijimą nuo žmogaus papilomos viruso yra įsitraukusios 26 Europos šalys.

Kuo pavojingas žmogaus papilomos virusas?

ŽPV virusas gali sukelti ne tik gimdos kaklelio vėžį. Įtakos turi įvairūs rizikos veiksniai, dėl kurių gali pasireikšti įvairūs odos, viršutinių kvėpavimo takų, lytinių organų sistemos gleivinių pažeidimai, kiti ikivėžiniai ar vėžiniai susirgimai.

Tarp dažniausiai pasitaikančių vėžio formų, gimdos kaklelio vėžys pasaulyje užima ketvirtą vietą. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis 2012 m. Europoje gimdos kaklelio vėžys yra antroje vietoje po krūties vėžio. Šios vėžio formos registruojamas apie 33 000 susirgimo atvejų. Moksliniais tyrimais įrodyta, jog gimdos kaklelio vėžį sukelia 16 ir 18 ŽPV tipai.

Vakcina – efektyvi apsauga nuo gimdos kaklelio vėžio

ŽPV skiepų tikslas – skiepyti mergaites iki lytinio gyvenimo pradžios, taip užkertant kelią virusui patekti į organizmą. Kaip ir kiti skiepai, vakcina nuo ŽPV ne gydo, o padeda išvengti ligos. Dėl šios priežasties vakcina yra veiksmingiausia jaunoms, neturėjusioms lytinių santykių ir ŽPV neinfekuotoms mergaitėms.

ŽPV vakcina skiepijama injekcijos į raumenis būdu. Pakankamam imunitetui susidaryti reikia dviejų vakcinos dozių.

Žmogaus papilomos viruso vakcinos „Silgard“ papildomas kiekis Asmens sveikatos priežiūros įstaigoms bus išduodamas nuo šių metų rugsėjo mėnesio paskutinės savaitės. Tėvai ar globėjai, norintys paskiepyti savo dukras, turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.

 

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Ieva Paulauskienė