Naujienos

Sergamumo gripu ir ŪVKTI situacija

2016-02-04

Tauragės visuomenės sveikatos biuro specialistai įspėja, kad visose Lietuvoje kasdien daugėja sergančiųjų gripu ir kitomis ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI). Gripo epidemija skelbiama, kai sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis yra ne mažesnis kaip 100 atvejų 10 tūkstančių gyventojų per savaitę, o klinikinių gripo atvejų skaičius sudaro apie 30 proc. visų registruotų gripo ir ŪVKTI atvejų.

2016 m. vasario 3 d. duomenimis, gripo epidemiją paskelbė trylika iš 60 šalies savivaldybių: Alytaus miesto savivaldybė, Druskininkų savivaldybė, Ukmergės rajono savivaldybė, Visagino savivaldybė, Kauno miesto savivaldybė, Panevėžio miesto savivaldybė, kaimyninio Jurbarko rajono savivaldybė, Lazdijų rajono savivaldybė, Klaipėdos rajono savivaldybė, Šiaulių miesto savivaldybė, Alytaus rajono savivaldybė, Klaipėdos miesto savivaldybė, Telšių rajono savivaldybė.

Gripas - tai ūminė kvėpavimo takų infekcija, dėl kurios kenčia ne tik sveikata, bet ir socialinis gyvenimas, o šalies ūkis patiria nuostolių dėl didelio sergamumo, komplikacijų, jų gydymo, nedarbingumo, vaikų ugdymo įstaigų nelankymo, masinių renginių ribojimo ir kt.

Pati efektyviausia priemonė, apsauganti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų, yra skiepai, tačiau nepamirškite ir nespecifinių prevencijos priemonių:

  • tinkamai ir dažnai plaukite rankas, nusiplovus jas nusausinkite;
  • venkite sąlyčio su sergančiais asmenimis;
  • venkite masinio žmonių susibūrimo vietų;
  • laikykitės etiketo – kosėdami ar čiaudėdami prisidenkite nosį ir burną ne delnu, o alkūnės linkiu;
  • panaudotas vienkartines nosinaites nedelsiant išmeskite į šiukšlių dėžę, nusiplaukite rankas;
  • neplautomis rankomis stenkitės neliesti akių, nosies ir burnos;
  • gerai vėdinkite patalpas;
  • susirgus kreipkitės į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, neikite į darbą, sergančių vaikų neleiskite į vaikų ugdymo įstaigas, gydykitės, kaip nurodė gydytojas;
  • sergantys gripu asmenys gali apsaugoti kitus, dėvėdami medicinines kaukes, sulaikančias kvėpavimo takų sekretus kosint ar čiaudint.

Slaugydami sergantįjį sveiki žmonės taip pat turėtų dėvėti medicininę kaukę.

Gerkite pakankamai skysčių, dėvėkite tinkamus pagal sezoną rūbus ir avalynę, pakankamai ilsėkitės, nepasiduokite stresui, dalinkitės pozityviomis emocijomis, mankštinkitės, grūdinkite organizmą ir kuo dažniau šypsokitės - tai padės išvengti daugelio ligų.