Naujienos

Tavo sveikata - tavo pasirinkimai

2024-03-27

Tavo sveikata – tavo pasirinkimai

Kovo 23-24 d. Skaudvilėje įvyko penktoji Tauragės visuomenės sveikatos biuro organizuojama širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto prevencijai skirta sveikatinimo stovykla. Ji išskirtinė tęstinumu – net 40 „antrakursių“, po metų susitiko pokyčių įvertinimui, sveikatos raštingumo žinių gilinimui ir įgūdžių tobulinimui.

Prevencinės programos kriterijus atitinkančius dalyvius sukvietėme į svečių namus „River house“, pasižyminčius estetiška, malonia, gamtos apsupta aplinka ir subalansuotos mitybos meniu. Dalyvių rytas prasidėjo kūno sudėties analizatoriaus tyrimu, kraujospūdžio ir pulso matavimais, rezultatų aptarimu, palyginimu ir pokyčių įvertinimu. Didžiuojamės, jog biuro vykdomų sveikatinimo veiklų įvairovė ir dalyvių motyvacija įtakojo ne vieną teigiamą pokytį.

Sveikata – ne tik už ją atsakingų institucijų, bet ir pačių gyventojų rūpestis. Biuro organizuojamų stovyklų tikslas – skatinti žmones į savo kasdienybę integruoti biuro vykdomas veiklas, motyvuoti gyventi sveikiau. Svarbu supažindinti su širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto rizikos veiksniais, sveikos gyvensenos principais, išmokyti keisti gyvenseną, valdyti stresą, pasirinkti sveikatai palankią mitybą bei fizinį aktyvumą ir taip sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto riziką.

Besirūpindami savo sveikata periodiškai arba pajutę negalavimus, atliekame profilaktinį kraujo tyrimą, tačiau dažnas nesupranta rodiklių reikšmės ir jų įtakos sveikatai. Tuo tikslu pakvietėme šeimos gydytoją Mildą Bakšienę dalyviams paaiškinti, ką galima sužinoti iš kraujo tyrimų rezultatų ir kaip juos reikėtų vertinti.

Lėtinių ligų prevencijai svarbi ne tik subalansuota mityba, bet ir fizinis aktyvumas, kuris yra būtinas sveikos gyvensenos veiksnys. Stovyklos dalyviai ne tik mankštinosi, bet ir su didžiuliu susidomėjimu klausėsi biomedicinos mokslų daktaro Artūro Sujetos paskaitos apie lėtines ligas ir mitybą. Pasak lektoriaus, sveikiausias ir lengviausias būdas sulieknėti – sumažinti maisto kiekį tiek, kad savaitės gale svorio mažėjimo pokytis būtų 0,5-1 proc., o pastovus cukraus pakaitalų vartojimas nesergant cukriniu diabetu yra ne tik nenaudingas, bet ir žalingas. Nepiktnaudžiauti reikėtų ir tiems, kurie, besirūpindami savo kūno linijomis, cukrų pakeičia natūraliais saldikliais, pvz., stevija. Nors ir nekaloringi, jie taip pat stimuliuoja kasos funkciją, tad nesaikingai vartojami daro žalą organizmui.

Mokslų daktarė Sandrija Čapkauskienė akcentavo skaidulinio maisto vartojimo naudą, jo derinimą su kitais produktais ir žarnyno balanso svarbos aspektus, patvirtino, jog neteisingas cukraus pakaitalų vartojimas veikia itin neigiamai. „Labai svarbu nepamiršti Hipokrato žodžių – visos ligos prasideda žarnyne“ – teigė lektorė.

Profesorius Arvydas Skurvydas patikino, kad fizinis aktyvumas yra būtinas sveikos gyvensenos veiksnys ir geriausias vaistas net nuo 40 ligų. Lektorius pabrėžė, jog visapusiškoje sveikatos prevencijoje privalu laikytis 8 dalykų: fizinio ir kognityvinio aktyvumo, sveikos mitybos, pozityvaus socialinio gyvenimo, kūno grūdinimo, sveiko mąstymo, teigiamų emocijų, pilnavertiško miego režimo. Apibendrinant, „Ypatingai svarbu ne tik fizinis aktyvumas ir subalansuota mityba, bet ir pozityvus žvilgsnis į gyvenimą“.

Edukologė-lektorė Gintarė Razulevičiūtė savo asmeniniu patyrimu priminė dalyviams, kad  nėra neįveikiamų dalykų ir ragino nepamiršti A. Enšteino frazės „Sunkumuose visada slypi galimybės“. Motyvuojanti, tikėti ir pasitikėti savimi skatinanti lektorė palinkėjo „Nusivylus, nepamirškite iš savęs pasijuokti, nes tai atpalaiduoja ir suteikia jėgų toliau eiti savo tikslo keliu“.
Emocinė sveikata yra bendros sveikatos dalis, „Sveikame kūne turi būti ir stipri siela“, todėl stovyklos dalyviai išbandė nirvana fitness – lėtą treniruotę geresnei sveikatai ir dvasinei harmonijai. Dalyviai su trenere Renata Vegera atliko tempimo, kvėpavimo bei meditacijos pratimus.

Didžiulį teigiamų emocijų pliūpsnį dalyviams suteikė pertraukėlių metu integruoti aktyvūs žaidimai, sveikatos protmūšis, šokių edukacinė programa ir aktorės Violetos Mičiulienės psichoemocinio gerinimo užsiėmimas „Viskas bus gerai“. Viso savaitgalio metu dalyvių veidus puošė šypsenos, skambėjo džiaugsmingos ovacijos ir nuoširdus juokas.

Stovyklos dalyviai sužinojo, kaip apjungti pagrindines sveikatos strategines kryptis: fizinį aktyvumą, sveikatai palankią mitybą, miego kokybę, streso valdymą, kaip jas taikyti darnoje ir individualizuoti. Be sveikos gyvensenos principų, dalyviai išmoko ir vieną svarbiausių pamokų – kaip išgelbėti gyvybę. Instruktorė Daiva Genienė vedė pirmosios pagalbos mokymus, akcentuotus į sunkias širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto susirgimų pasekmes. Buvo aptarti miokardo infarkto, insulto ir hipoglikemijos požymiai, pagalba jų ištiktam asmeniui, gaivinimas ir automatinio defibriliatoriaus panaudojimas.

Dalyvių gausa rodo, jog Tauragės visuomenės sveikatos biuro organizuojamos suaugusiųjų sveikatingumo stovyklos yra naudingos ir itin reikalingos. Didžiausias mūsų darbo įvertinimas ir motyvatorius – tai nuoširdus dalyvių grįžtamasis ryšys: džiaugsmu spinduliuojantys padėkos žodžiai, laimės graudulys akyse, dviejų dienų pozityvios energijos atmosfera ir bent 40 kartų ištartas klausimas „kada kita stovykla?“.

Šeštadienį šurmuliavo jau penktoji Tauragės VSB suaugusiųjų sveikatinimo stovykla, skirta ,,antrakursiams". Praėjus metams susitikome įvertinti pokyčius ir pagilinti žinias bei įgūdžius, rūpinantis savo sveikata. ????

Mūsų ,,antrakursiai" suaugusiųjų sveikatinimo stovyklos dalyviai sekmadienį padovanojo SAU ir leidosi į savęs pažinimo kelionę kartu su Tauragės VSB komanda.????

 

Parengė Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Ieva Paulauskienė