Straipsniai

Gegužės 5-oji – Pasaulinė rankų higienos diena

2022-05-05

Gegužės 5-oji – Pasaulinė rankų higienos diena

Gegužės 5 d. tryliktus metus iš eilės pasaulyje minima Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) inicijuota Rankų higienos diena, kurios šūkis – „Plauk rankas – saugok gyvybes“. Ši kampanija siekia bendro tikslo – išlaikyti pasaulinę rankų higienos svarbą sveikatos priežiūros įstaigose ir, žinoma, suburti kuo daugiau žmonių siekiant gerinti rankų higieną visame pasaulyje bei organizuojant rankų higienos prevencines kampanijas. Per nešvarias rankas plinta net 80 proc. infekcinių ligų, tad rankų higiena yra viena iš pagrindinių ir veiksmingų prevencijos priemonių, užkertanti kelią mikroorganizmų pernešimui.

Rotavirusinė infekcija yra viena iš labiausiai paplitusių visame pasaulyje ūminių virusinių žarnyno infekcijų. Kasmet užregistruojama apie 100 milijonų rotavirusų sukeltų viduriavimų. Europos šalyse apie 17 proc. visų diarėjų sukelia norovirusinė infekcija. Lietuvoje kasmet užregistruojama apie 20 tūkst. žarnyno infekcinių ligų atvejų, iš kurių apie 3,5 tūkst. atvejų sudaro rotavirusinis gastroenteritas. Tyrimų duomenimis, rankų plovimas trečdaliu sumažina viduriavimo tikimybę ir penktadaliu – sergamumą kvėpavimo takų ligomis.

Tai kada reikia plauti rankas? Jas būtina plauti visada, kai jos yra nešvarios, prieš valgį, pasinaudojus tualetu, prieš ir po maisto gaminimo (ypač žalios paukštienos, kiaušinių, mėsos, žuvies), po darbo su nešvariais indais ar stalo įrankiais, prieš vaiko maitinimą, pakeitus vystyklus, grįžus iš lauko, kiemo, daržo ar sodo, pasinaudojus visuomeniniu transportu, pabuvus viešose vietose, pabendravus su sergančiu žmogumi, prieš ir po žaizdos sutvarkymo, po nosies valymo (kosint ar čiaudint), pažaidus su gyvūnais ir kitais atvejais.

Primename keletą svarbių faktų apie rankų higieną:

1.  Minimalus rankų plovimo laikas – 20 sekundžių (delnų, pirštų galiukų ir rankų išorės trynimui).

2. Kruopščiai nuplaukite savo nykščius. Tyrimai rodo, kad žmonės nuolat pamiršta nusiplauti nykščius, ypač jų išorinę pusę.

3. Nepamirškite savo dominuojančios rankos. Žmonės linkę geriau nusiplauti ne dominuojančią ranką, todėl nepamirškite sąžiningai nuplauti abiejų rankų!

4.  Tinkamiausias – vėsus vanduo, nes karštas vanduo gali pažeisti rankų odą. Vandens temperatūra nėra svarbiausia – apsisaugoti nuo mikrobų padeda tinkamas ir dažnas rankų plovimas.

6. Rankų dezinfektantai nužudo daugumą bakterijų. Jei nėra galimybės nusiplauti rankų, naudokite dezinfektantus. Tinkamas jų naudojimas nužudo daugumą bakterijų, esančių ant rankų ir užkerta kelią ligoms plisti.

7. Atkreipkite dėmesį į tai, kaip nusausinate rankas. Tai nesvarbu, jei nusiplovę rankas naudojate popierinius rankšluosčius, tačiau venkite naudotis bendrais rankšluosčiais. Namuose kiekvienas turėtų naudoti tik savo asmeninį rankšluostį, ypač kai namuose yra ligonis. Kuo dažniau plaukite ir keiskite savo rankšluostį arba naudokite vienkartinius rankšluosčius ir servetėlės.

8. Padeda rankų plovimo priminimo ženklai. Tyrimai rodo, kad rankų plovimo priminimo ženklai, pakabinti restoranų arba poliklinikų tualetuose, tikrai paskatina rankas plauti dažniau. Galima paprasčiausiai atspausdinti ir vonioje pakabinti rankų higienos schemas, ypač jei namuose yra mažų vaikų.

Rankų plovimas neturi būti tik paviršutiniškas, mechaniškas veiksmas ar ritualas. Labai svarbu rankas plauti tinkamai, daryti tai sąmoningai, laikantis tam tikrų taisyklių, kurias rasite nuorodoje žemiau: http://www.ulac.lt/uploads/downloads/leidiniai/leidiniai_2018/plauti_rankas_18.jpg

Rankų higienos reikalavimų laikymasis – viena iš pagrindinių infekcijų prevencijos ir kontrolės priemonių bei svarbus pacientų saugos ir sveikatos priežiūros paslaugų kokybės rodiklis visame pasaulyje.

Visuomenės sveikatos specialistė Eglė Arlauskienė