Miego svarba moksleivių sveikatai
Vis labiau pripažįstama miego svarba sveikatai. Miegas skatina augimą, mokymąsi, pažinimo vystymąsi, padeda formuotis imunitetui, o tyrimai rodo ryšį tarp prasto miego ir širdies ligų vystymosi įvairaus amžiaus žmonėms. Dėl šių priežasčių miego svarba vis labiau siejama su paauglių ir jaunimo sveikata. Visuomenėje, kurią 24 valandas per parą supa interneto ir ekranų vartojimo kultūra, svarbu tinkamai atsižvelgti į informacinių technologijų pasirinkimo bei naudojimo būdus, kad nepažeistume savo sveikatos.
Informacinės technologijos ir jaunimas
2023 m. vienoje Tauragės rajono gimnazijų atlikus 6-11 klasių mokinių naudojimosi informacinėmis technologijomis tyrimą paaiškėjo, jog nepriklausomai nuo amžiaus grupės, visi mokiniai tam tikru periodiškumu naudojasi informacinėmis technologijomis. Tai puikiai atspindi jų paplitimą jaunimo tarpe ir atkreipia dėmesį susirūpinti galimu poveikiu jų sveikatai.
Tyrimo duomenys atskleidė, jog 90 proc. mokinių kasdien naudojasi informacinėmis technologijomis, tarp jų 40 proc. tiriamųjų prie ekranų praleidžia penkias ir daugiau valandų per dieną. Ši statistika skatina prisiminti jaunimui rekomenduojamas paros laiko normas naudojantis technologijomis – iki dviejų valandų per dieną.
Taipogi svarbu pabrėžti, jog prie ekranų praleidžiamam laikui yra priskiriamas ir technologijų naudojimas komunikuojant, kuris yra ypač paplitęs merginų tarpe – socialiniuose tinkluose trumpųjų žinučių pavidalu. Vaikinai dažniau pasitelkia ekranus laisvalaikio ir pramogų tikslais.
Informacinių technologijų naudojimo ypatumai bei poveikis miegui ir sveikatai.
Kaip vienas iš miegą ir informacines technologijas apjungiančių veiksnių yra vertinamas ekranų naudojimas likus valandai ar mažiau iki miego. Ekranai ir „mėlyna šviesa“ veikia neigiamai žmogaus organizmo pasiruošimą miegoti ir siejami su prabudimais miego metu, prastesne miego kokybe ar sunkesniu užmigimu. Tyrimo metu paaiškėjo, jog didžioji dalis mokinių (95,6 proc.) bent kartais naudojasi informacinėmis technologijomis prieš miegą. Vadovaujantis šia statistika verta atkreipti dėmesį ne tik į prie ekranų praleidžiamo laiko trukmę, tačiau ir skirtingą paros metą, kuomet yra naudojamos technologijos.
Iš visų apklausos dalyvių beveik pusė (43,2 proc.) teigė jaučiantys neigiamą informacinių prietaisų poveikį jų sveikatai. Dažniausiai jaunuoliai patirdavo akių sausumą ir perštėjimą (40 proc.) bei mieguistumą (35 proc.).
Rekomendacijos tėvams:
- Laikas, vaikų praleidžiamas naudojantis informacinėmis technologijomis, turėtų būti ne ilgesnis, nei 1–2 valandos per dieną.
- Užtikrinkite, kad naudodamiesi informacinėmis technologijomis vaikai darytų pertraukėles, kurių metu atliktų akių mankštą (jūs – taip pat).
- Skatinkite prieš miegą įprastą rutiną, apimančią raminančią veiklą, vengiant ekranų naudojimo.
- Iš savo vaikų ar paauglių miegamųjų pašalinkite elektroninius prietaisus (televizorius, vaizdo žaidimus, kompiuterius, planšetinius kompiuterius ir mobiliuosius telefonus), patys taip pat rodykite teigiamą pavyzdį.
- Apibrėžkite aiškias miego režimo taisykles, kurių pagalba būtų išvengiama naudojimosi mobiliuoju telefonu lovoje ar užmigimo žiūrint televizorių.
- Kontroliuokite vaiko prie ekrano praleidžiamo laiko trukmę bei turinį – tam yra telefono nustatymai bei įvairios programėlės.
Sveikatai svarbi ne tik prie ekranų praleidžiamo laiko trukmė, paros metas, naudojamas turinys, tačiau ir vaiko laikysena bei tinkamas apšvietimas. Svarbu daryti pertraukas, praktikuoti gerą ergonomiką bei sukurti sveiką pusiausvyrą naudojant technologijas.
Nuoroda į tyrimą: https://lsmu.lt/cris/handle/20.500.12512/118008
Benas Čerauskas,
visuomenės sveikatos specialistas,
vykdantis sveikatos priežiūrą mokykloje