Straipsniai

KAD VASAROS KARŠČIAI NEPAKENKTŲ VAIKAMS

2018-08-16

KAD VASAROS KARŠČIAI NEPAKENKTŲ VAIKAMS

Vaikai priklauso jautriai karščiui žmonių grupei. Jų kūnas ne taip greitai prisitaiko prie temperatūros pokyčių kaip suaugusiųjų, todėl karštis juos veikia labiau. Vaikai mažiau prakaituoja, jų atvėsinimo mechanizmai prasčiau išvystyti ir atvėsinimo procesas užtrunka ilgiau, jie turi didesnę riziką perkaisti ir susirgti ligomis, susijusiomis su perkaitimu. Norint viso to išvengti – privaloma laikytis šių rekomendacijų:

 • Ryte, kol dar yra vėsiau ir aplinkos oro temperatūra nebūna labai pakilusi, rekomenduojama atverti langus ir gerai išvėdinti patalpas. Šylant orui, pravartu uždaryti langus, užtraukti užuolaidas arba žaliuzes. Langus geriau uždengti šviesios spalvos užuolaidomis, ritininėmis užuolaidomis ar medžiaga su aliuminio paviršiumi, kuri atspindėtų saulės spindulius.
 • Patalpose reikėtų naudoti kuo mažiau elektrinių įrenginių, dirbtinės šviesos, nes tai sukuria papildomai šilumos.
 • Esant galimybei, rekomenduojama naudoti oro kondicionierius arba elektrinius ventiliatorius, bet jokiu būdu jie negali būti nukreipti į vaikus.
 • Svarbu patalpose palaikyti ne tik optimalią oro temperatūrą, bet ir tinkamą oro drėgmę. Ją patalpose palaikyti  padeda dažnesnis drėgnas patalpų valymas, dulkių šluostymas, oro drėkintuvai.
 • Migdyti vaikus rekomenduojama tik natūralių audinių patalynėje, aprengus laisvais, lengvais, natūralių audinių miego drabužėliais arba iš vis be jų, tik su apatiniais drabužiais.
 • Viena svarbiausių rekomendacijų – duoti vaikams gerti pakankamai skysčių. Vanduo turėtų būti pagrindinis vaiko dienos gėrimas. Nerekomenduojama vaikams duoti gerti stipriai saldintų ar gazuotų, nes tokie gėrimai skatina vandens pasišalinimą iš organizmo. Vanduo turėtų būti vėsus, bet ne šaltas. Svarbu nepamiršti dažniau pasiūlyti vaikams gerti. Kai yra karšta, vaikai turi nuolat vartoti skysčius, nelaukdami, kol pradės kamuoti troškulys.
 • Vaikams reikėtų pasiūlyti lengvai virškinamo maisto. Tai galėtų būti vaisiai, daržovės, iš jų pagamintos įvairios salotos, liesi pieno produktai ir pan.
 • Vasarą saulė aktyviausia nuo 11 val. iki 17 val. Jeigu įmanoma, karščiausiu paros metu geriau likti savo pastato viduje, vėsinamose patalpose. Veiklą lauke rekomenduojama planuoti ankstyvą rytą, vėlyvą popietę arba vakare.
 • Dieną, esant karščiams, rekomenduojama vaikus rengti šviesiais, laisvais, natūralaus audinio, gerai praleidžiančiais prakaitą drabužiais. Reikėtų vengti drabužių iš sintetinių audinių. Galvą būtina apsaugoti skrybėlaite ar kitu galvos apdangalu., o akis – akiniais nuo saulės.
 • Vaikų odą, kurios nedengia drabužiai, rekomenduojama ištepti apsauginiu kremu nuo saulės, kuris suteiktų SPF 50+ apsaugą.
 • Būnant lauke, reikia riboti buvimo saulėkaitoje laiką, vengti, tiesioginių saulės spindulių, dažniau būti medžių pavėsyje, po skėčiais ir kt.
 • Esant karščiams, vaikams lauke geriausia pasiūlyti žaisti mažiau fiziškai aktyvius žaidimus. Jei yra galimybė - su vandens žaislais. Atkreipkite dėmesį, kad žaidimų aikštelėje gali būti metalinių konstrukcijų, detalių, kurios nuo tiesioginių saulės spindulių stipriai įkaista ir prie kurių prisilietus vaikams kyla grėsmė nudegti odą.

Prevencinės priemonės karštomis ir kaitriomis dienomis yra būtinos tam, kad būtų apsaugota vaikų sveikata. Dauguma šių patarimų taip pat gali būti taikomi vyresniems vaikams, senyvo amžiaus ar rimtų sveikatos problemų turintiems žmonėms (netgi augintiniams), kurie yra labai jautrūs aukštai temperatūrai. Dažnai šios žmonių grupės yra priklausomos nuo kitų, tad būtina priimti atsakingus sprendimus jiems apsaugoti karštą vasaros dieną. Vasarą labai svarbu, kad vaikas neperkaistų ir gautų pakankamai skysčių.

Indrė Šegždienė,

Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro

vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė