Straipsniai

Konferencija „Sakau TAIP blaiviam gyvenimui“ 2022

2022-10-17

Konferencija „Sakau TAIP blaiviam gyvenimui“  sukvietė arti 400 dalyvių!

Spalio  11 d. Tauragės visuomenės sveikatos biuras surengė 6-ąją konferenciją jaunimui „Sakau TAIP blaiviam gyvenimui“.  Tikslas – skatinti jaunimo kritinį mąstymą bei sveiką pasirinkimą, ugdyti drąsą atsispirti kvaišalams ir juos siūlantiems, didinti sveikatos žinių raštingumą, sąmoningumą, savivertę, asmeninę kiekvieno žmogaus atsakomybę už savo sveikatą.

Į Kultūros rūmuose vykusią konferenciją susirinko 376 dalyviai: rajono mokyklų vyresniųjų klasių mokiniai, mokytojai, socialiniai pedagogai, pareigūnai, jaunimo ir nevyriausybinių organizacijų atstovai. Konferencijos dalyvius pasveikino Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Daiva Genienė ir Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Tomas Raulinavičius.

Pranešimus skaitė 4 lektoriai. Biomedicinos mokslų daktaras, sveikos gyvensenos ir mitybos specialistas Artūras Sujeta savo pranešime „Laisvė nuo priklausomybių: fizinis krūvis ir mityba 2022“akcentavo, jog norint išvengti priklausomybės nuo socialinių tinklų reikia ugdyti kritinį mąstymą. Nors internetas ir socialiniai tinklai gali būti naudingi, tačiau neturint saiko, savidisciplinos ir kritinio mąstymo jie bus  žalingi, tarnaus laiko švaistymui, sukels priklausomybę. Mityba ir fizinis aktyvumas yra „įrankiai“ galintys padėti kiekvienam jaunam žmogui, bet ir jie turi būti valdomi tinkamai. Sportiškas jaunas vaikinas su netinkama motyvacija ir prioritetais gali sugriauti gyvenimą ne tik sau, bet ir aplinkiniams. Ir nesvarbu, kokį sveiką gyvenimą žmogus gyvens, jei vadovausis netinkama motyvacija, netinkamomis vertybėmis, visa kita neteks prasmės.

Lektorė edukologė  Gintarė Razulevičiūtė pranešime „Ir sunkumuose slypi galimybės“  priminė psichologo  A. Maslow žmogaus poreikių  piramidę, kurios viršūnėje – žmogaus savirealizacija.  Kalbant apie gerą savijautą labai svarbu, kaip jaunimas leidžia laisvalaikį, ar pakankamai juda, ar sveikai maitinasi, koks jauno žmogaus požiūris į iškilusius sunkumus, kaip jis geba juos įveikti. Lektorė pasidalino savo gyvenimo istorija iki ir po nelaimingo atsitikimo slidinėjant, lėmusio kitokį žmogaus galimybių suvokimą ir vertinimą – dabar jai gražiausias vaikščiojantis žmogus. Gintarė savo pačios pavyzdžiu parodė, kad žmogaus galimybių ribų nežino niekas, o galimybės gali slypėti net ir sunkumuose – svarbu kelti tikslus ir nepasiduoti jų siekiant.

Pagrindinė psichologo Antano Grižo pranešimo „Pokalbiai tarp bičiukų: seksas, emocinė sveikata ir savivertė“ žinutė jaunuoliams – baigus mokyklą kuo greičiau tapti savarankiškiems ir atsakingiems už savo veiksmus. Vyrai sunkiau nei moterys priima sunkumus, streso perteklių, nesėkmingus santykius, dėl ko gali išsivystyti įvairios priklausomybės: nuo alkoholio iki kompiuterinių žaidimų, pornografijos. Vyrų savižudybių statistika sukrečianti. Pasak lektoriaus, gyvenime tikrai dar bus daug sunkumų, tačiau viskas priklausys nuo to, kaip žmogus pats reaguos, elgsis, kokius sprendimus gyvenime priims. Svarbiausia – išlaikyti savivertę ir neįnikti į priklausomybes (arba jų atsisakyti).

Paskutinioji konferencijos lektorė, renginio moderatorė, džiuginusi pozityvumu ir pertraukėlių metu kvietusi renginio dalyvius pajudėti, – Lietuvos sporto universiteto docentė, socialinių mokslų daktarė Simona Pajaujienė. Pranešime „Homo Sapiens lūžio taškas: kodėl ir kaip būtina keisti savo GYVENSENĄ?“ docentė atkreipė dėmesį į faktą, kad šiandien žmonės gyvena pernelyg nesveikai: per mažai juda, nesveikai maitinasi, sunkiai susitvarko su streso pertekliumi. Tokio sveikatai nepalankaus elgesio pasekmės yra liūdnos. Motyvuojantys lektorės žodžiai – judėjimas susijęs ne su tuo, kiek svorio sumažinsime, bet su tuo, kokią gyvenimo kokybę įgysime. Visos žinios yra nieko vertos, jei jos netaikomos praktiškai. Reikia mėgautis ir džiaugtis kiekviena diena, aktyviai investuoti į savo sveikatą.

Lektorių pranešimuose atsispindėjo bendri akcentai – mūsų gyvenimas ir sveikata priklauso nuo mūsų pačių pastangų, noro ir gebėjimo teisingai pasirinkti. Konferencijos metu džiugino pozityvumu ir kvietė pajudėti  renginio moderatorė Simona Pajaujienė.

Džiugu, kad kasmetinės konferencijos tapo prasminga tradicija. Kasmet šiose konferencijose pranešimus skaito itin atsakingai atrinkti charizmatiški lektoriai, sudominantys ir motyvuojantys dalyvius, profesionaliai provokuojantys kelti klausimus ir drauge ieškoti atsakymų. Mokslininkai dalinasi gerąja patirtimi, naujovėmis, kviečia dalintis įžvalgomis, diskutuoti. Tai, kad mokiniai užduoda klausimus, po paskaitos prieina prie lektoriaus užduoti asmeninius klausimus ar nusifotografuoti, byloja apie užmegztą šiltą ryšį, susikalbėjimą.

Pietų pertraukos metu konferencijos dalyviai stiprinosi Tauragės visuomenės sveikatos biuro biuro ir rėmėjų paruoštais užkandžiais, arbata. Konferencijos pabaigą vainikavo interaktyvi viktorina, kurioje daugiau nei 200 dalyvių varžėsi atsakinėdami į klausimus, susijusius su sveikata. Viktorinos prizininkai buvo apdovanoti visuomenės sveikatos biuro ir Tauragės verslininkų įsteigtomis dovanomis. Esame labai dėkingi verslininkams už jų geranoriškumą, bendradarbiavimą, indėlį sveikesnės, fiziškai aktyvesnės visuomenės kūrime.

Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Donata Bernotienė