Straipsniai

Kūrybiškumas visuomenės sveikatos specialisto darbe

2022-04-21

Balandžio 21-ąją minima Pasaulinė kūrybiškumo ir inovacijų diena, kuria siekiama didinti supratimą apie kūrybiškumo ir inovacijų vaidmenį visais žmogaus vystymosi aspektais. Kūrybiškumas – tai gebėjimas mąstyti nestandartiškai, nestereotipiškai, gebėjimas generuoti naujas idėjas, rasti netikėtas sąsajas tarp jau esamų idėjų  bei rasti efektyvius problemų sprendimo būdus.

Kiekvienas iš mūsų kūrybiškumą suvokia skirtingai. Taip ir turi būti, nes kūrybiškumas yra atviras interpretacijoms ir atsiskleidžia įvairiuose kontekstuose. Šį kartą pažvelgsime į kūrybiškumą ir jo svarbą visuomenės sveikatos specialisto darbe.

Šiame greitai besikeičiančiame pasaulyje būtina prisitaikyti prie pokyčių ir rasti kūrybiškų bei inovatyvių būdų, kaip skatinti geresnę visuomenės sveikatą. Tai yra pagrindinė visuomenės sveikatos specialisto misija, darbas, kartais – ir galvos skausmas, kaip motyvuoti žmones rinktis sveikatai palankų gyvenimą ir ugdyti sveikatą stiprinančius gyvensenos įpročius.

Visuomenės sveikatos specialistas turi gebėti pritaikyti informaciją visoms amžiaus grupėms, nuo darželinuko iki senjoro. Informacija turi būti ne tik suprantama, bet ir įdomi, įtraukianti, aktuali, suteikianti žinių, o tai reikalauja neišsenkančio kūrybiškumo. Tokios temos kaip asmens higiena, sveika mityba, fizinis aktyvumas, lėtinių bei užkrečiamųjų ligų profilaktika, dienos režimas ir dar kita gausybė sveikatos temų vaikams ir suaugusiesiems iš pradžių nėra tokios įdomios ir aktualios. Visuomenės sveikatas specialistas turi pasitelkti aktyvius ir įtraukiančius mokymo metodus, sukurti įvairių žaidimų ir veiklų, kurios padėtų atskleisti sveikatos temą, sudominti, įtraukti, paskatinti kritinį mąstymą bei motyvuoti keisti gyvensenos įpročius. Tai toks darbas, kuris leidžia siekiamus ir norimus rezultatus pamatyti prabėgus keleriems metams ir tik reguliariai bei aktyviai dirbant su visuomenės nariais.

Šiuolaikiniai visuomenės sveikatos lūkesčiai ir tikslai skatina lanksčiai prisitaikyti prie kintančių sąlygų, generuoti ir įgyvendinti naujas idėjas, būti lyderiu. Kūrybiškumas padeda sukurti naujus bei unikalius įrankius ir metodus, padedančius ugdyti visuomenę sveikatos srityje. Būkime ir skatinkime vieni kitus būti kūrybiškais. Kūrybiškumas veda į naujas, nepažintas erdves, skatinančias tobulėjimą.

 

 

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Ieva