Straipsniai

Rinkis gyvenimą

2023-09-13

 

Dažnas iš mūsų sukamės kasdienybės rūpesčiuose, kartais patirdami ir įvairius sunkumus. Būna, kad pasijaučiame nelaimingi, nesuprasti, pikti ar išsekę. Pavojus kyla tuomet, kai ta būsena užsitęsia. Neretas savo emocijas ir išgyvenimus slepia po dirbtine šypsena sakydamas, jog viskas gerai. Aplinkiniams būtina turėti bazines žinias apie galimą savižudybės grėsmę ir pagalbos būdus, gebėti išgirsti ir pamatyti rizikos ženklus. Tokius mokymus keliskart per metus organizuoja Tauragės visuomenės sveikatos biuras, kuris taip pat teikia ir nemokamas psichologų, priklausomybių konsultanto paslaugas, vykdo mokymus įmonėse, įstaigose, mokyklų bendruomenėse.

2022 m. Lietuvoje nusižudė 527 žmonės, 10 iš jų – Tauragės rajono savivaldybėje. Siekdami atkreipti dėmesį į problemos aktualumą, mažinti visuomenėje vyraujančią stigmą, didinti informacijos sklaidą apie pagalbos teikimo galimybes, Tauragės visuomenės sveikatos biuro specialistai septintus metus iš eilės organizuoja Pasaulinei savižudybių prevencijos dienai skirtą pėsčiųjų žygį. Kaip ir kasmet, šiemet renginyje dalyvavo gausus būrys tauragiškių – užregistravome 553 žygeivių. Dar 36 žygeiviai dalyvavo tokio paties pobūdžio žygyje Skaudvilėje.

Laukdami žygio pradžios Žalgirių gimnazijos stadione užsiregistravę dalyviai galėjo įsiamžinti nuotraukų rėmelyje su nuoroda į svetainę https://tuesi.lt/, užrašyti savo pamąstymus ir palinkėjimus, atminčiai pasiimti skirtuką su prasmingomis tezėmis apie neišvengiamai kartais gyvenime kylančius sunkumus. Kitoje skirtukų pusėje buvo nurodyti Tauragės visuomenės sveikatos biuro psichologų telefono numeriai. Taip pat išdalintos skrajutės apie rizikos ženklų atpažinimą, tinkamą reagavimą į juos ir pagalbos teikėjus mūsų rajone.

Aštuonių kilometrų žygis dalyviams neprailgo: besišnekučiuodami, dalindamiesi geromis emocijomis ir nuotaika, žygeiviai stebėjo gamtą ir klausėsi jos garsų, tylos stotelėje kiekvienas galėjo susitelkti į savo mintis, o pasiekę dainų stotelę – garsiai traukė mėgstamiausias dainas.

Įveikusiuosius žygio maršrutą visuomenės sveikatos specialistai pasitiko su garuojančia arbata, vaisiais ir užkandžiais bei Aleksės Šlamaitės mini koncertu. Dalyvių registracijos numeriai tapo po žygio vykusios loterijos laimingais bilietais – ne vienas žygeivis namo grįžo su loterijoje laimėtu prizu: krepšinio arba tinklinio kamuoliais, svareliais, kitu sporto inventoriumi, gertuvėmis, pirkinių maišeliais, užrašų knygutėmis

Dėkojame žygio dalyviams už bendrystę, idėjos palaikymą, gerą nuotaiką bei prasmingus pokalbius. Esame labai dėkingi „Šaltinio“, „Jovarų“, Tauragės profesinio rengimo centro ir kitų mokyklų mokytojams už ilgametę draugystę žygiuose, fizinio aktyvumo skatinimą ir gausų būrį drauge atsivestų mokinių, lopšelio darželio „Kodėlčius“ kolektyvo atstovėms. Dėkojame tėveliams ir seneliams, dalyvavusiems kartu su vaikais, Tauragės bėgimo klubo nariams, jauniesiems šauliams ir jų vadovėms, bendruomenės pareigūnėms ir jauniesiems policijos rėmėjams, TAJE, Adakavo socialinių paslaugų darbuotojoms Laurai ir Gražinai, atlydėjusiems grupinių gyvenimo namų gyventojus, įvairių bendruomenių atstovams ir kitiems geros valios žmonėms.

Nuoširdžiai dėkojame fotografui Tadui Zakarauskui už iškalbingas nuotraukas, Aleksei Šlamaitei – už jautriai atliekamas dainas. Ačiū dalyvavusiems kartu su savo augintiniais – žygyje nuotaiką kėlė ne tik šunys, bet ir orus, juodas katinas.

Visiems siunčiame žinutę: TU ESI MATOMAS, GIRDIMAS, MYLIMAS. TU MUMS RŪPI. Savižudybė – ne išeitis. Kalbėkimės. Išklausykime. Išgirskime. Pastebėkime. Apkabinkime. Padėkime. Kiekvienas žmogus šioje žemėje yra svarbus – rinkis gyvenimą!

 

 

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje,

Sandra Radžiūnė