Straipsniai

Rugsėjo 9-oji – tarptautinė vaisiaus alkoholinio sindromo diena

2020-09-09

Rugsėjo 9-oji – tarptautinė vaisiaus alkoholinio sindromo diena

Tarptautinei vaisiaus alkoholinio sindromo (toliau - VAS) dienai paminėti pasirinkta rugsėjo 9 d. simbolizuoja 9 moters nėštumo mėnesius. Pirmą kartą VAS diena paminėta 1999 m. rugsėjo 9 d., siekiant didinti sąmoningumą ir alkoholio žalos nėštumo metu suvokimą bei išreiškiant paramą sergantiesiems šiuo sindromu.

Apie alkoholio vartojimo žalą nėštumo periodu žinoma daugiau kaip 2500 metų, tačiau tyrimai rodo, kad nuo 2 iki 70 proc. moterų nėštumo metu neatsisako alkoholio. 1973 m. Vašingtono universiteto (JAV) mokslininkai embriono ir vaisiaus pažeidimus dėl alkoholio poveikio nėštumo metu įvardino kaip vaisiaus alkoholinį sindromą, o 1987 metais įrodė, kad nėštumo periodu vaisiui pavojingas bet koks alkoholio kiekis. Bent viena nėščiosios išgerta alkoholinio gėrimo taurė padidina grėsmę pagimdyti vaisiaus alkoholinio sindromo pažeistą vaiką. Įrodyta, kad didžiausią pavojų alkoholis kelia nuo trečios iki dešimtos nėštumo savaitės. Jei šiuo periodu moteris kasdien išgeria maždaug po 28 gramus absoliutaus spirito (340 g alaus arba 141 g vyno arba 42,5 g degtinės), tikimybė, kad išsivystys vaisiaus alkoholinis sindromas bus 40 proc.

Alkoholio vartojimas nėštumo metu yra dažniausia vaikų apsigimimų, vystymosi ir elgesio sutrikimų priežastis. Alkoholiu piktnaudžiaujančių tėvų vaikai gimsta mažesnio svorio ir ūgio, dažnai turintys fizinių ir psichinių sutrikimų: vaiko centrinė nervų sistema pažeidžiama, todėl jis gali turėti širdies ydų, išorinių lytinių organų ir galūnių anomalijų, veido defektų (plona viršutinė lūpa, siauri akių plyšiai, plokščia vidurinė veido dalis, trumpa plokščia nosis, neišsivystęs apatinis žandikaulis). Pažeidžiama ir vaikų psichikos raida, kuri paprastai išryškėja ikimokykliniu ar mokykliniu periodu. Toks vaikas agresyvus, dirglus, prastai mokosi, jam sunku susikaupti. 

Alkoholinio vaisiaus sindromo pasekmės: protinis atsilikimas, atminties stoka, smulkiosios motorikos sutrikimai, kalbos ir klausos sutrikimai, perdėtas aktyvumas, lėtas mąstymas, nebrandus elgesys, saviraiškos sunkumai. Sergantis VAS vaikas neišgydomas ir pasekmės išlieka visam gyvenimui: operacija tegalima pašalinti ar sumažinti įvairius išorinius trūkumus. Deja, nėra vaistų, kurie ištaisytų įvairiapusį vystymosi atsilikimą.

2017–2018 m., vykdant pilotinį projektą „ALKOMET LT“ Lietuvoje, buvo tiriamas gimusių kūdikių kraujas. Projekto metu ištirta apie 2,6 tūkst. naujagimių kraujo mėginių. Tyrimai parodė, kad paskutines 4–5 savaites apie 3 proc. gimdyvių arba apie 700–800 moterų per metus vartojo alkoholio. Apie 0,15 proc. naujagimių kraujyje rasta labai didelės alkoholio koncentracijos. Tai rodo, jog paskutinėmis nėštumo savaitėmis motinos vartojo didžiulį kiekį alkoholio. Per metus gimė apie 40 vaikų, stipriai apnuodytų alkoholiu. Panaši statistika fiksuojama ir daugelyje Europos Sąjungos šalių. 

Šiemet didžiausias dėmesys kreipiamas į tai, kad vaisiaus alkoholinio sindromo problema yra ne tik moters, bet ir mūsų visų atsakomybė.

Valstybinis psichikos sveikatos centras ragina sutelkti valstybinių ir nevyriausybinių organizacijų jėgas, siekiant kurti sveikesnę ir laimingesnę visuomenę, šviečiant jaunas šeimas, šeimą planuojančias poras, atokesnes bendruomenes ir jaunimą, skatinant jų atsakomybę ir sąmoningumą.  

Apie vaisiaus alkoholinį sindromą ir šiai dienai skirtus renginius Valstybinis psichikos sveikatos centras informuoja socialinio tinklo facebook‘o paskyroje RAUDONI BATELIAI ir kviečia stebėti bei užduoti rūpimus klausimus virtualiose paskaitose rugsėjo 9 d. 9 val. 9 min. prisijungus su nuoroda: https://www.youtube.com/watch?v=Ql5_VWWZUNw, kurios bus transliuojamos iš Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas, siekdamas informuoti visuomenę, ypač nėštumą planuojančias, besilaukiančias moteris, apie alkoholio vartojimo keliamus pavojus bei sugriauti dažnai paplitusius mitus, 2020 m. parengė informacinę medžiagą „Nėštumas ir alkoholis: griauname mitus“.

Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras rugsėjo 9 d. kviečia paminėti Tarptautinę vaisiaus alkoholinio sindromo dieną avint raudonais bateliais. Sekite mūsų informaciją facebook paskyroje ir interneto svetainėje bei dalyvaukite mūsų organizuojamose „Šeimos akademijos“ paskaitose. Didinkime sveikatos žinių raštingumą ir užtikrinkime vaiko teisę į sveiką gyvenimą.