Straipsniai

Tarptautinė šeimos diena

2022-05-15

 

Gegužės 15-oji – Tarptautinė šeimos diena, kuri Jungtinių Tautų organizacijos sprendimu minima nuo 1994 metų, siekiant atkreipti visuomenės dėmesį į problemas, kurios tiesiogiai ar netiesiogiai turi įtakos kiekvienai šeimai.

Šeimoje susiformuoja pagrindinės žmogaus vertybės ir nuostatos. Šeima patiria daug iššūkių, nes vyraujanti bendroji kultūra dažnai formuoja neigiamas nuostatas šeimos vertybių atžvilgiu, tėvams nepadeda būti tinkamais ugdytojais. Dėl šių priežasčių labai svarbus šeimos palaikymas, stiprinimas, suteikiant galimybes jos narių pozityviam bendravimui ir bendradarbiavimui. Šiandienos besikeičiančioje visuomenėje šeimoms reikia ne tik socialinės paramos, bet ir švietimo, ugdymo, kad šeima iš tikrųjų būtų pirminis ir pats svarbiausias vaiko socializacijos institutas bei saugumo buveinė suaugusiems, o kartu – visuomenės ir valstybės pagrindas.

Kintant gyvenimo sąlygoms (socialinėms, ekonominėms), kinta tėvų ir vaikų tarpusavio santykiai, todėl tikslinga keisti auklėjamąjį pobūdį tokiu, kuris atitiktų šiuolaikinį gyvenimą. Svarbu, kad tėvai išklausytų vaikus ir tenkintų jų poreikius, atsižvelgdami į susidariusias aplinkybes, suprasdami vaiką. Didžiausią įtaką vaikams turi jų ir tėvų tarpusavio santykiai, kurie užtikrina darną, teigiamą aplinką, teigiamai veikiančią vaiką, kurioje jis jaučiasi mylimas ir saugus, pilnateisis visuomenės narys. Pozityvūs, šilti ir sveiki  santykiai šeimoje yra stiprus apsauginis, palaikomasis veiksnys ir psichikos, ir fizinės sveikatos, ir žalingų įpročių srityje.

Tėvais negimstama – jais tampama mokantis, mėginant ir atrandant. Vaiko augimas drauge yra ir tėvų (mamos ir tėčio) augimo procesas, nes nėra vieno auklėjimo metodo ir visiškai vienodų vaikų. Tėvų ir vaikų bendravimas – pati svarbiausia gyvenimo mokykla, kurioje nuo pat gimimo yra ugdomas vaikas. Tai mokykla, kurioje skiepijamos vertybės, rodomas šeimos, tėvų tarpusavio ir bendravimo su aplinkiniais pavyzdys. Neįkainojama tėvų auklėjamoji vertė, nes būtent tėvai suteikia laisvę vaikui pasirinkti, patirti, pažinti, išmokti, pasirinkti gyvenimo kelią.

Vertybių perteikimas yra kantrybės ir laiko reikalaujantis procesas. Jeigu mes norime, kad užaugę vaikai elgtųsi tinkamai – įdirbis šiandien neabejotinai duos vaisių rytoj. Skirkime daugiau savo laiko artimiausiems, brangiausiems žmonėms: vaikams, tėvams, broliams ir seserims, sutuoktiniams, seneliams – tiems, kurie svarbiausi mūsų gyvenime.

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Karolina Preikšaitienė