Tarptautinė žmonių su negalia diena – diena visiems
Gruodžio 3-ioji - Tarptautinė žmonių su negalia diena. Šią dieną Pasaulinė Sveikatos Organizacija (PSO) kartu su partneriais mini kaip „Dieną visiems“. Ši tema atspindi vis didesnį supratimą, kad negalia yra žmogaus būklės dalis. Beveik visi tam tikru gyvenimo momentu bus laikinai ar visam laikui paveikti tam tikros negalios. Nepaisant to, nedaugelis šalių turi tinkamus mechanizmus, kad galėtų visiškai patenkinti žmonių su negalia poreikius.
Neįgalumas - visuomenės sveikatos problema
Manoma, kad daugiau nei 1 milijardas žmonių gyvena su tam tikra negalia. Tai atitinka maždaug 15 % pasaulio gyventojų, o apie 190 milijonų (3,8 %) 15 metų ir vyresnių žmonių turi didelių funkcionavimo sunkumų, kuriems dažnai reikia sveikatos priežiūros paslaugų. Žmonių, gyvenančių su neįgalia, skaičius didėja, iš dalies dėl senėjančios visuomenės ir padidėjusių lėtinių sveikatos sutrikimų, todėl negalia yra labai įvairi.
Kai kurios sveikatos sąlygos, susijusios su negalia, sukelia blogą sveikatą ir didelius sveikatos priežiūros poreikius, kitos - ne. Tačiau visi neįgalieji turi tuos pačius bendruosius sveikatos priežiūros poreikius, kaip ir visi kiti, todėl jiems reikia prieigos prie pagrindinių sveikatos priežiūros paslaugų. Jungtinių Tautų (JT) neįgaliųjų teisių konvencijos 25 straipsnyje įtvirtinta neįgaliųjų teisė į aukščiausią sveikatos priežiūros lygį be diskriminacijos. Tačiau realybė yra ta, kad nedaugelis šalių teikia tinkamos kokybės paslaugas žmonėms su negalia.
Sveikatos priežiūros kliūtys
Žmonės su negalia susiduria su įvairiomis kliūtimis, naudodamiesi sveikatos priežiūros paslaugomis. Sveikatos paslaugų ir transporto prieinamumas yra dvi pagrindinės priežastys, kodėl neįgalieji negauna labai reikalingų sveikatos priežiūros paslaugų mažas pajamas gaunančiose šalyse. Daugelis tyrimų atskleidžia didelius nepatenkintus sveikatos priežiūros poreikius tarp žmonių su negalia dėl paslaugų neprieinamumo. Tačiau ir pavykus pasiekti sveikatos įstaigą susiduriama su įvairiomis fizinėmis kliūtimis, kad ir elementariausias patekimas į pastatus (ligonines, sveikatos priežiūros centrus). Nepasiekiama medicinos įranga, prasti ženklai, siauros durų angos, vidiniai laipteliai, slenksčiai, netinkamos tualeto ar vonios kambario galimybės ir nepasiekiamos automobilių stovėjimo vietos sukuria kliūtis sveikatos priežiūros įstaigoms. Pavyzdžiui, moterys, turinčios judėjimo sunkumų, dažnai negali patekti į krūties ir gimdos kaklelio vėžio tyrimą, nes tyrimų stalai nėra reguliuojami, o mamografijos įranga pritaikyta tik moterims, kurios gali stovėti.
Neįgalumas yra žmogaus patirties dalis
PSO pripažįsta, kad pasaulis, kuriame visi žmonės pasiekia aukščiausią įmanomą sveikatos ir gerovės lygį, yra įmanomas tik tuo atveju, jei į sveikatos sistemas įtraukiami neįgalūs žmonės. Nors negalia koreliuoja su nepalankia padėtimi, ne visi negalią turintys žmonės susiduria su vienodais iššūkiais. Daug kas priklauso nuo konteksto, kuriame jie gyvena, ir nuo to, ar jie turi vienodas galimybes gauti sveikatos priežiūros, švietimo ir užimtumo paslaugas, todėl šalys turi pereiti prie paslaugų teikimo sistemos, kad pasiektų ir suteiktų daugiau galimybių žmonėms su negalia.
Parengė Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistas Marius Trajanauskas