Straipsniai

TAVO SVEIKATA – TAVO PATIES RANKOSE

2022-11-15

Sakoma, kad „esi jaunas tol, kol dar lieka pirmų kartų“, tad ir Tauragės visuomenės sveikatos biuro specialistai šiemet gali pasidžiaugti savo pirmąja suorganizuota nemokama savaitgalio suaugusiųjų sveikatinimo stovykla. Jos įgyvendinimas dalinai finansuojamas iš Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos projekto lėšų.

Antrąjį gruodžio savaitgalį net 30 tauragiškių praleido Tauragės visuomenės sveikatos biuro organizuotoje sveikatinimo stovykloje. Tikslas – stiprinti širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto rizikos grupės asmenų sveikatą, suteikti žinių ir formuoti sveikatai palankius įgūdžius, keisti elgseną ir ugdyti asmeninę atsakomybę už savo sveikatą. Džiaugiamės, kad vos tik paskelbus registraciją mūsų pirmąjį kartą rengiama suaugusiųjų stovykla sulaukė didžiulio susidomėjimo. Mus sužavėjo tauragiškių noras atitrūkti nuo kasdieninių rūpesčių, darbų bei skirti kokybiško laiko sau.

Vos tik atvykę gruodžio 10–osios rytą stovyklos dalyviai žengė žingsnį sveikatai palankesnio gyvenimo būdo link. Visuomenės sveikatos specialistai atliko dalyvių kūno sudėties analizę ir kitus matavimus, kas iš mūsų praktinio darbo patirties turi savyje galią padidinti žmogaus motyvaciją keisti savo gyvenseną. Stovykla, kaip ir įprasta, prasidėjo nuo nuotaikingo susipažinimo. Po jo stovyklautojai kartu su Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro edukatore Jurgita Brazauskiene pasinėrė į aromaterapinę edukaciją ir savo rankomis nusiliejo natūraliu vašku kvepiančias žvakes, žaidė nuotaikingus liaudies tradicijomis paremtus žaidimus, šoko.

Visi teoriškai žinome, kad reikia maitintis sveikai, gyventi sveikai bet ne visada tai pritaikome sau. Ar iškart pavyks pakeisti savo gyvenimo rutiną? Tikriausiai ne, tačiau visuomenės sveikatos specialistė, dietistė Ieva Drochnerytė stovyklos dalyviams dovanojo žinias ir motyvaciją labiau rūpintis savo sveikata. Paskaitos metu ji akcentavo, kodėl svarbu „prisiversti“ ir pradėti keisti gyvensenos įpročius. Dalyviai drauge gamino sveikatai palankius užkandžius, plakė vaisių glotnučius ir mėgavosi greitai paruošiamomis, maistingomis salotomis. Kad nepamirštų, kaip tai pasigaminti, gavo parengtus receptus.

Bėgant metams vis labiau turime rūpintis savo kūno varikliu – širdimi, nes neišvengiamai didėja širdies ir kraujagyslių ligų atsiradimo tikimybė. Šiuo tikslu sveikos gyvensenos ugdymo specialistas Artiomas Šabajevas motyvacinėje paskaitoje „Tavo sveikata – tavo rankose“ stovyklautojams pristatė širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programą bei pateikė naudingą vaizdinę informaciją apie užslėpto cukraus vartojimą, pakeitusią  stovyklos dalyvių būsimus maisto produktų pasirinkimus parduotuvėse.

Ar teko kada susimąstyti, ką žinome apie mūsų laukuose ir pievose augančius augalus? Ar jie gali būti naudingi sveikatos stiprinimui? Į šiuos ir daugelį kitų klausimų stovykloje atsakymus pateikė vaistininkas˗žolininkas, mokslų daktaras. Marius Lasinskas paskaitoje tema „Vaistažolių nauda sveikatai“. Gaminome žaliosios druskos mišinius, o jaukios, savo susikurtos arbatos degustacijos metu visi įsijungė į diskusiją. Vienas laimingasis gavo vaistininko˗žolininko dovaną – knygą.

Mankštinomės, mokėmės taisyklingai atlikti pratimus, skyrėme laiko akių mankštai, palmingui. Čia netrūko ir šiltais pokalbiais, skambiu juoku praturtintų bei emocinę sveikatą stiprinančių laisvo laiko minučių, žolelių arbatos pertraukėlių.

Kas dar mums padeda atsipalaiduoti? Būdų yra įvairių, vienas iš jų – Irenos Žumajevienės vesta garsų terapija. Patogiai įsitaisę ant kilimėlių stovyklautojai stiprino psichikos sveikatą – ne vienam tai buvo tokia pirmoji patirtis. Dienos pabaigą vainikavo patirtas emocijas įprasminusio motyvacinio filmo peržiūra ir kaitri pirtis su maudynėmis sniege.

Antrąją žiemišką dieną pradėjome baltų pusnių ir žybsinčių kalėdinių girliandų apsuptyje. Dalyviai taip atsakingai laikėsi suplanuotos dienotvarkės, kad į rytinę mankštą susirinko net per anksti. Skambant linksmai muzikai natūraliai prasidėjo... energinga ryto diskoteka! Pasikrovėme gaivaus pozityvo visai dienai, o kad jo nebūtų per mažai, nepraleidome ir vieno iš mūsų stovyklautojų gimtadienio – visi kartu jį papuošėme nuoširdžiais sveikinimais, apkabinimais, šokdami ir dainuodami.

Tam, kad padidintume kasdieninio judėjimo svarbos supratimą, stovyklautojams teorinių žinių apie fizinio aktyvumo naudą sveikatai suteikė kineziterapeutė Gintarė Pranaitienė. Vėliau dalyviai dalinosi atsiliepimais, kad kineziterapeutė sulaužė ne vieną mitą, tad išvykdama lektorė buvo tiesiog apgulta norinčiųjų pasitikslinti, paklausti, pasikonsultuoti.

Tiesa paprasta – sveikas, laimingas ir pailsėjęs žmogus šalia mūsų yra tikra dovana. Kokių sąlygų reikia, kad motyvacija išliktų, kaip neatidėlioti gyvenimo ir mokėti priimti jį čia ir dabar, kuo svarbus kokybiškas miegas ir poilsis stovyklos dalyviams akcentavo psichologė Ugnė Juodytė paskaitoje „Kaip užsikurti motyvaciją?“.

Daugiausia susikaupimo ir susimąstymo apie save ir savo poreikius pareikalavo laiško sau rašymas. Sakoma „mylėk artimą kaip pats save“, tad mokėmės meilės, dėmesingumo, atjautos sau pačiam. Pažvelgęs į tikrąjį save, į vidinį vaiką ne vienas susigraudino, jautriai nubraukė ašarą.

Kaip įprastai kiekvieną sekmadienį visuomenės sveikatos biuro direktorė Daiva Genienė kviečia tauragiškius į šiaurietiško ėjimo žygius Šilinės girininkijoje, o gruodžio 11–osios popietę šia galimybe (tik kitoje vietoje) pasinaudojo stovyklautojai. Taisyklingo šiaurietiškojo ėjimo technikos subtilybių kartu su instruktoriais Daiva Geniene ir Mariumi Trajanausku spaudžiant nekukliam šaltukui mokėsi net 30 stovyklos dalyvių. Buvo smagu išgirsti, kad su ne vienu iš jų kitą sekmadienį susitiksime užsiėmimuose Šilinės girininkijoje.

Prieššventinė sveikatinimo stovykla buvo užbaigta psichoterapiniu akordu, skatinančiu kūrybiškumą, atsipalaidavimą, buvimą čia ir dabar. Vadovaujami menininkės Linos Baltrušaitytės stovyklautojai  išbandė taškavimo techniką ir namo išsivežė ne tik žinias, bet ir savo sukurtus paveikslus.

Be abejonės, buvo vertinamas ir sveikatos žinių lygis prieš stovyklą ir pokytis po jos. Atsisveikinome, pasidalinę emocijomis, išvadomis ir dėkingumu. Dėkojame visiems Tauragės visuomenės sveikatos biuro bičiuliams už bendradarbiavimą, už prisidėjimą prie stovyklautojų sveikatos įgūdžių formavimo, sveikatos žinių raštingumo didinimo.

Dėkojame ir nuostabiems sveikatinimo stovyklos dalyviams. Džiugu, jog sulaukėme ypatingai šilto jų grįžtamojo ryšio: daug nuoširdžių padėkos žodžių, žinučių, atsiliepimų facebook‘e: „Prabėgo visa diena kaip vėjas“, „Ačiū už puikų laiką, naujas žinias ir įspūdžius. Ačiū už MOTYVACIJĄ: įsiklausyti, išgirsti ir dalintis su dėkingumu“, „Nerealiai puiki stovykla, užsikrovėm gerų emocijų ir žinių, ačiū Tauragės VSB“, „Ar jau galima registruotis į kitą jūsų stovyklą?“, „Esate nereali komanda“ – visko ir neišvardinsi.

Mūsų neišgąsdino nei pranašaujama atšiauri pūga, nei įsisiūbavęs šventinių „reikalų“ maratonas. Visi drauge sukūrėme tikrą adventinį stebuklą – jautrumo, dėmesingumo sau ir aplinkiniams, dėkingumo, draugystės, bendrystės. Ačiū, kad buvote kartu ir taip žingeidžiai dalyvavote stovyklos veiklose. Tariame „iki kitų susitikimų“ ir laukiame būsimuose Tauragės visuomenės sveikatos biuro organizuojamuose renginiuose!

 

Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė Raminta Lešinskaitė