Naujienos

Vaistažolės – maistas ir vaistas

2016-08-18

 

Kiekvienuose namuose yra daugybė vaistų nuo visų ligų, tačiau ar visi turime vaistažolių? Kaip teigia vaistininkas Marius Lasinskas vaistažolės – maistas ir vaistas. Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras rugpjūčio 17 dieną suorganizavo „Žolinčių akademijos“ viceprezidento Mariaus Lasinsko paskaitą apie vaistažoles ir jų svarbą žmogaus gyvenimui ir organizmui. Vaistininkas ir žolininkas Marius Lasinskas savo paskaitą pradėjo sveikos gyvensenos principais bei taisyklėmis, kurias reikia žinoti renkant vaistažoles:

  1. visada būti geros nuotaikos;
  2. padėkoti gamtai: jei pasiimi 1 kilogramą žolelių, išnešk 1 kilogramą šiukšlių;
  3. 25 procentai žmogui, 75 procentai gamtai. Jei pamatei 12 jonažolės krūmelių, 3 nusiskini, 9 palieki.

Paskaitos kertiniu akmeniu tapo lektoriaus išsakyta mintis „per kiek liga ateina – per tiek ir išeina“, todėl savo sveikata reikia rūpintis nuolat. Lektorius skatino žmones sąmoningai prisidėti prie savo sveikatos kūrimo, patarė kokias vaistažoles reikia turėti savo namų vaistinėlėje.

Paskaitos metu žolininkas naudojo tikras vaizdines priemones – puokštę įvairiausių vaistažolių surinktų Tauragėje. Tauragiškiai susipažino su jų krašte augančiais vaistiniais augalais, kuriuos gali rasti savo gyvenamojoje aplinkoje, sode ar miške. Žolininkas papasakojo, kaip teisingai atpažinti, rinkti, džiovinti ir vartoti vaistažoles.

Vasarą gamtoje pilna augalų, kurie gali būti ir maistas, ir vaistas. Ir tuos augalus žolininkas vardijo vieną po kito: jonažolė, raudonėlis, raudoklė, gyslotis, tamsioji plautė ir kt.

Pasak M. Lasinsko teisingai išdžiovinti augalai išsaugo veikliąsias medžiagas. Dažniausiai augalams reikia apie 30 laipsnių šilumos, o jei jie turi daug eterinių aliejų – ir 35 laipsnių. Žolelėms džiovinti tinka ir vaisių džiovyklės, kur temperatūrą galima reguliuoti pačiam. Žievėms, šaknims, sėkloms džiūti reikia 50-60 laipsnių temperatūros.

Žinovas paaiškino, kaip paruošti arbatas ir priminė, kad organizmas visas gerąsias vaistažolės savybes geriausiai įsisavina vartojant šviežius žalius augalus. Vanduo žolelių arbatai turi būti jokiu būdu ne verdantis, o iki užvirimo, kol dar neatsirado „burbuliukų“. Ir labai svarbu nepamiršti užpylus uždengti, kad gerosios savybės liktų arbatoje, o ne ore. Žolinčius ypač pagyrė medų, kuris net 20–70 proc. pagerina žolelių įsisavinimą.

M. Lasinskas pataria pradėjus vartoti kažkokią vieną žolelę tai daryti septynias dienas, o po jų padaryti trijų dienų pertrauką. Jei tai žolelių mišinys, jį reikėtų vartoti 21 dieną ir daryti savaitės pertrauką.

„Visos žolės yra „geražolės““ – taip paskaitą užbaigė žolininkas Marius Lasinskas. Kodėl? Apie tai ir dar daugiau kituose susitikimuose su vaistininku ir žolininku Mariu Lasinsku.

Žolininkas M. Lasinskas dalyvavo Tauragės radijo rubrikoje „Dienos svečias" bei buvo pakalbintas Tauragės kabelinėje televizijoje.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Viktorija Blaževičiūtė