Straipsniai

Akiniai nuo saulės ‒ ne tik aksesuaras

2023-06-20

Akiniai nuo saulės ‒ ne tik aksesuaras

 

Akiniai nuo saulės – svarbi stiliaus detalė, padedanti susikurti individualų įvaizdį. Tačiau dažnas žmogus net nesusimąsto, kad šio aksesuaro nešiojimas taip pat svarbus ir siekiant užtikrinti patikimą akių apsaugą nuo žalingų ultravioletinių UV‒B ir UV–A saulės spindulių. Labai svarbu, kad akiniai nuo saulės būtų kokybiški ‒ turėtų ultravioletinių (UV) saulės spindulių filtrą.

Ar akiniai nuo saulės reikalingi tik vasarą?

Ne tik, nes juos rekomenduojama nešioti ne tik vasarą, bet ir kitais metų laikais, ypatingai žiemą, kai UV saulės spindulių žala yra didesnė, nes sniegas ir ledas atspindi 95 proc. šviesos.

Saulės taikinys ‒ neapsaugotos akys

Ar žinojote, kad net ir pavėsyje į akis gali patekti iki 90 proc. saulės spindulių? Tad neapsaugojus akių nuo saulės, jas ilgainiui gali imti skaudėti, pasireikšti išsausėjimas ar ašarojimas. UV saulės spinduliai kenkia tiek žmogui, turinčiam sveikas akis, tiek ypatingai jautrios yra vaikų bei žmonių, kuriems atlikta kataraktos operacija, akys. Ilgalaikis ir intensyvus UV saulės spindulių poveikis gali sukelti akies junginės ir ragenos uždegimus. Nešiodami kokybiškus akinius nuo saulės apsaugosite savo akis nuo dulkių, išvengsite alerginių reakcijų, per didelio akių raumenų krūvio. Jeigu mėgstate skaityti knygas, patogiai įsitaisę saulės atokaitoje, tai turite žinote, kad atspindžiai nuo vandens paviršiaus, smėlio arba nuo balto popieriaus lapo skaitant prieš saulę gali net iki 70 proc. padidinti žalingą poveikį akims. Kad ir kaip būtų keista, net ir apsiniaukęs dangus neapsaugo nuo UV saulės spindulių intensyvumo.

Į ką atkreipti dėmesį renkantis akinius nuo saulės?

Ant akinių nuo saulės rėmelio reikia ieškoti ženklų UV‒400 arba CE. Išvydę šiuos ženklus, pasitikėkite jais – šie ženklai reiškia, kad akiniai 100 proc. apsaugo akis nuo UV saulės spindulių, kurių bangos ilgis yra iki 400 nanometrų.

Tinkamas tamsinimas

Akių apsaugai nuo žalingų UV saulės spindulių sertifikuoti gamintojai naudoja specialią UV saulės spindulius sugeriančią medžiagą arba akinių lęšių dangą, kuria gali būti padengiami ne tik saulės akiniai, bet ir skaidrūs korekciniai lęšiai. Priklausomai nuo skirtingo šviesos intensyvumo yra pritaikomas skirtingas saulės akinių tamsinimo laipsnis. Vien tik tamsūs akinių lęšiai neapsaugo nuo UV saulės spindulių ir yra būtinas specialus UV filtras. Tamsinti saulės akiniai be UV filtro gali net pakenkti – užsidėjus tokius akinius akių vyzdžiai išsiplečia priimdami daugiau šviesos, o be UV filtro šviesa yra pavojinga.

Prieš įsigyjant akinius nuo saulės atkreipkite dėmesį į tinkamą UV filtro kategoriją, kuri ir apibrėžia kokybiškų akinių lęšių tamsinimo intensyvumą ir saulės šviesos pralaidumą. Pagrindinis faktorius, lemiantis UV filtro pasirinkimą ‒ kuo šviesesnė aplinka, tuo aukštesnė parenkamo filtro kategorija: 0 kategorija – šios kategorijos akiniai nuo saulės nesuteikia patikimos apsaugos nuo šviesos ir akinimo; 1 kategorija – tinkama dėvėti debesuotomis dienomis; 2 kategorija – pasižymi 57‒82 proc. šviesos apsauga ir dažniausiai naudojama vidurio ir rytų Europos regionuose; 3 kategorija – aktuali tiems, kurie mėgaujasi saule paplūdimiuose ir daug laiko praleidžia pietų Europos šalyse; 4 kategorija – unikali itin aukštu tamsinimo laipsniu, kadangi UV filtrai praleidžia tik iki 8 proc. šviesos, nes jie skirti apsaugoti nuo stipraus saulės spindulių srauto, kurį atspindi vanduo, ledas arba sniegas. Su pastaraisis akiniais jokiu būdu negalima vairuoti automobilio.

Akiniai nuo saulės – „chameleonai“

Neretai išėjus iš patalpos į skaisčiai apšviestą aplinką, akys tampa jautrios ir norisi kuo greičiau jas primerkti. Esant debesuotai su pragiedruliais dienai be akinių nuo saulės – per daug šviesu, o su jais gali būti per tamsu. Šioje situacijoje geriausias sprendimas – tamsėjantys (fotochrominiai) akiniai. Šių akinių lęšių paviršiuje esančios cheminės medžiagos reaguoja į UV saulės spindulius ir, priklausomai nuo jų intensyvumo, automatiškai tamsėja arba šviesėja. Akiniai su tokio tipo lęšiais lauko sąlygomis atrodo tarsi įprasti akiniai nuo saulės, o patalpoje – lęšiai skaidrūs, kaip korekcinių akinių. Savaime prisitaikantys tamsėjantys akiniai apsaugo akis nuo kenksmingų UV‒A ir UV‒B saulės spindulių nepriklausomai, ar jie tuo metu yra skaidrūs, ar patamsėję, užtikrina komfortą įvairaus apšvietimo sąlygomis, o skaidrūs lęšiai patalpose užtikrina ryškų ir aiškų regėjimą.

Atspindžiai ir akinimas – praeitis

Poliarizaciniai saulės akinių lęšiai išskirtiniai tuo, kad turi specialius filtrus – maksimaliai sumažinančius atspindžius ir akinimą, kadangi šviečianti saulė sukelia akių nuovargį ir blogina matomo vaizdo kokybę. Šie lęšiai vertinami žmonių, kurių akys labai jautrios šviesai bei tų, kurie daug laiko praleidžia vairuodami arba užsiimdami vandens ar žiemos sportu.

Šių metų vasarą esame lepinami saulės spinduliais, todėl giedrą dieną nepamirškite apsaugoti ir akis – akiniais nuo saulės su 90–100 proc. UV spindulių apsauga.

 

Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų koordinatorė Raminta Jazdauskė