Straipsniai

Balandžio 28-oji – Pasaulinė darbuotojų saugos ir sveikatos diena

2022-04-28

Balandžio 28-oji – Pasaulinė darbuotojų saugos ir sveikatos diena

Darbas yra neatsiejama suaugusio žmogaus gyvenimo dalis. Dažnas iš mūsų darbe praleidžiame apie trečdalį savo laiko, jis svarbus ne tik kaip pajamų šaltinis, bet ir kaip socializacijos bei saviraiškos vieta. Nepamirškime, jog darbo vieta tiesiogiai veikia fizinę, psichinę, ekonominę bei socialinę darbuotojo gerovę, o tai veikia jo šeimos, bendruomenės ir visuomenės sveikatą.

2001 metais balandžio 28 dieną Tarptautinė darbo organizacija (TDO) paskelbė Pasauline darbuotojų saugos ir sveikatos diena (angl. World Day for Safety and Health at Work).

2022 metais šios dienos šūkis – „Veikime kartu“ (angl. Let’s act together). Minėtinos dienos tikslas – visame pasaulyje skatinti kurti saugias, sveikas ir tinkamas darbo sąlygas. Taip pat skatinti nelaimingų atsitikimų darbe ir ligų prevenciją visame pasaulyje.

Kiekvienas iš mūsų yra atsakingas už mirčių ir sužalojimų sustabdymą darbe. Vyriausybė,  atsakinga už infrastruktūros – įstatymų ir paslaugų – suteikimą, reikalingą darbuotojų įsidarbinimui ir įmonių klestėjimui užtikrinti; tai apima nacionalinės politikos ir programos bei patikrinimų sistemos, skirtos užtikrinti, kad būtų laikomasi darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktų ir politikos, kūrimą. Darbdaviai, atsakingi už tai, kad darbo aplinka būtų saugi ir sveika. Darbuotojai, atsakingi, kad dirbtume saugiai ir saugotume save bei nekeltume pavojaus kitiems, žinotume savo teises ir dalyvautume įgyvendinant prevencines priemones.

Europos Sąjungoje dėl su darbu susijusių priežasčių kas tris minutes miršta vienas žmogus. Lietuvoje kasmet apie 3000 žmonių patiria nelaimingus atsitikimus darbe, o iš jų apie 200 – žūsta arba sunkiai susižaloja. Priežastys yra įvairios, kaip saugos ir sveikatos norminio teisės akto darbuotojui privalomų instrukcijų pažeidimai, netinkamas darbų organizavimas, vykdymas, vidinės kontrolės nepakankamumas, asmeninių apsaugos priemonių nenaudojimas, neatsargumas, neblaivumas ir kt.. Siūlome galimas įvairias prevencines priemones, tai nuolatinį instruktavimą, mokymus, pirmosios pagalbos mokymus, užtikrinimą, kad dėvėtų apsaugos priemones, gerą socialinę aplinką, informacijos viešinimą ir sveikatos stiprinimą.

Sveikatos stiprinimas darbo vietose kuria saugią ir sveiką darbo aplinką, padeda gerinti darbuotojų sveikatos elgseną, didina pasitenkinimą darbu, mažina patiriamo streso poveikį bei su darbu susijusių, profesinių ligų, nelaimingų atsitikimų tikimybę. Tuo pačiu sveikatos stiprinimo programos gali padidinti veiklos produktyvumą, sumažinti darbuotojų kaitą, nedarbingumo dėl ligų dienų skaičių ar su nedarbingumu susijusias išmokas. Padidėjus gyvenimo amžiaus ribai bei daugėjant vyresnio amžiaus dirbančiųjų skaičiui, siekiant užtikrinti jų gyvenimo kokybę ir darbingumą, svarbu rūpintis darbingo amžiaus žmonių sveikatos stiprinimu ir neinfekcinių susirgimų prevencija.

Norime, kad atkreiptumėte dėmesį, jog sveikatos stiprinimas darbo vietose yra bendros darbdavių, darbuotojų ir visuomenės pastangos. Taip pat raginame Lietuvos darbdavius įsiklausyti į specialistų siūlymus ir rekomendacijas, kaip galima pagerinti Jūsų įmonės darbuotojų sveikatą.

Tauragės rajono visuomenės sveikatos biuro kolektyvas sveikina visus su Pasuline darbuotojų saugos ir sveikatos diena. Būkime saugūs ir sveiki drauge!

Visuomenės sveikatos specialistė Eglė Arlauskienė.